Zakład Neurorehabilitacji „Akson” powstał we wrześniu 1992 roku, od początku działalności skupieni byliśmy na konkretnym problemie i dzięki tak wąskiej specjalizacji staliśmy się pierwszym w Polsce ośrodkiem prowadzącym wieloletnie leczenie osób z niedowładami i porażeniami po urazie rdzenia kręgowego. To doświadczenie pozwala nam stale rozwijać specjalistyczny program opracowany z myślą o tej jednostce chorobowej.
Skupienie się na niedowładach i porażeniach poprzecznych zaowocowało podjęciem współpracy z Kliniką Neurochirurgii Akademii Medycznej we wspólnym prowadzeniu pacjentów po transplantacji glejowych komórek węchowych (OEC)inicjujących neurogenezę w rdzeniu kręgowym.
Wrocławska Akademia Medyczna jak dotąd jest jedynym w kraju ośrodkiem wpisanym na światową listę placówek klinicznych zajmujących tym zagadnieniem.
Udoskonalanie programu specjalistycznej fizjoterapii wymagało opracowania urządzeń umożliwiających poszerzenie zakresu stymulacji układu nerwowego w treningu neurorehabilitacyjnym. Między innymi we współpracy z Politechniką Wrocławską powstała platforma wibracyjna niskich częstotliwości stanowiąca funkcjonalne uzupełnienie Uniwersalnego Pionizatora Usprawniania Ruchowego, zaprojektowanego w naszym Zakładzie.
Stowarzyszenie „AXIS” powstało w 1992 roku przy Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej „Akson” i było wyrazem potrzeby niesienia pomocy osobom, które doznały urazu kregosłupa z powikłaniami neurologicznymi: para – i tetraplegią, czyli porażeniem kończyn dolnych lub dolnych i górnych.
Inicjatorem jego powstania był krąg ludzi skupionych wokół Profesora Gerwazego Świderskiego, nestora ortopedii,twórcy polskiej spondyliatrii, wybitnego specjalisty w zakresie chorób kręgosłupa.
W latach 50-tych osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego skazane były w Polsce na powolne umieranie wskutek powikłań płucnych, rozległych odleżyn i zakażeń układu moczowego. Dzięki pionierskiej pracy prof. Świderskiego wielu jego pacjentów z urazami rdzenia kręgowego uzyskało możliwość skutecznej pomocy operacyjnej i rehabilitacyjnej.
Podstawowym celem działalności Stowarzyszenie Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego „AXIS” jest wszechstronna pomoc osobom dotkniętym porażeniem. Pomoc ta, świadczona jest głównie w formie zabiegów i ćwiczeń, mających na celu całkowite lub częściowe przywrócenie sprawności ruchowej. Nasi podopieczni oraz ich rodziny uczestniczą także w konsultacjach, wykładach i warsztatach terapeutycznych, których celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie pielęgnacji osoby porażonej oraz osiąganie przez nią coraz większego stopnia samodzielności ruchowej.
Wczoraj i dziś – tak się zmienialiśmy!
Wszystkie lata naszej działalności obfitowały w wiele zmian i wydarzeń na poziomie organizacyjnym oraz życia wszystkich osób związanych Axis i Akson. Często nie pamiętamy już o tym jak wiele się zmieniło i ile kosztowalo to pracy. Jednak porównanie zdjęć tych samych pomieszczeń i ścian naszego ośrodka na początku drogi i obecnie pozwala nam lepiej uświadomić sobie drogę, którą przeszliśmy.
Prof. Gerwazy Świderski
Osobą bez której wsparcia i inspiracji nie byłoby możliwe powstanie Axis i Akson w obecnym kształcie jest nasz patron, i przyjaciel – prof. dr hab. n. med. Gerwazy Świderski. Czołowy światowy specjalista w zakresie leczenia urazów rdzenia kręgowego już w 1951 r. wyłonił nową gałąź medycyny – SPONDYLOLOGIĘ – czyli naukę zajmującą się kręgosłupem.
Z inicjatywy prof. Świderskiego w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych powstało Światowe Towarzystwo Spondyliatryczne. Od 1973 r. działa Polskie Towarzystwo Spondyliatryczne, którego członkiem jest od początku.
Przy znacznym udziale prof. Świderskiego już w 1991 r. powstała we Wrocławiu pierwsza w świecie Samodzielna Klinika Chorób Kręgosłupa.
Jedna z pionierskich operacji Prof. Świderskiego
NASZE PUBLIKACJE
„Nie zatrzymuj się”
Album podsumowujący 20 lat doświadczeń leczenia urazów kręgosłupa we WrocławiuDzielimy się doświadczeniem!
Wydany album 20-lecia naszej działalności, upamiętnia „pionierski” okres powstawania i rozwoju naszego Zakładu, ukazuje proces, który w dzisiejszych czasach mógłby trwać zdecydowanie krócej. No cóż, dziś wiedza rozprzestrzenia się z prędkością Internetu. To nad czym pracowały pokolenia przekazywane jest w ciągu kilku minut a nasza publikacja może dotrzeć wszędzie drogą elektroniczną. Z nadzieją, że obudzi ciepłe wspomnienia wszystkim polecam jej lekturę.Stefan Okurowski
Porażenia po urazach kręgosłupa
Poradnik dla pacjentów ich rodzin i opiekunówDane do przelewu:
AXIS” Stowarzyszenie Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego
BIG BANK S.A. MILLENIUM
95 1160 2202 0000 0000 1622 3120