Tetraplegia – co to jest

Czym jest tetraplegia?

Porażenie czterokończynowe, inaczej tetraplegia, to jeden z rodzajów paraliżu nieodwracalnego, który pojawia się najczęściej po wypadku komunikacyjnym w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego lub kręgosłupa. Źródłem tetraplegii mogą być także choroby i występująca z nimi spastyczność mięśni bądź zaburzenia wrodzone, na przykład dystorfia mięśniowa.

Poziom porażenia zależy od lokalizacji kręgu, który został uszkodzony – im wyżej znajduje się kręg, tym większy jest zakres sparaliżowania, a tym samym bardziej skomplikowany okazuje się problem z zachowaniem funkcji życiowych.

Ze względu na brak możliwości powrotu do pełnej sprawności, leczenie tetraplegii na początku skupia się na usztywnieniu uszkodzonego odcinka szyjnego kręgosłupa, a następnie wsparcie pacjenta w samodzielnym oddychaniu. Kluczowym elementem w procesie leczenia jest rehabilitacja. Dzięki pracy z fizjoterapeutą u pacjenta zmniejszy się ryzyko przykurczy, odleżyn i powikłań płucnych, zwiększy się ruchomość w stawach i łatwiej będzie kontrolować czynności wydalnicze. Regularna rehabilitacja przygotuje chorego do samodzielnego funkcjonowania.